Lekcja prozdrowotna w klasie I „a”

Categories: | Author: Krystyna Fischer-Bąk | Posted: 2016-11-14 | Views: 445

Zdrowe zęby – piękny uśmiech”

„Zdrowe wszystkie zęby mam, bo dentysta miły pan, kilku rad udzielił mi, dzięki którym uśmiech lśni”.  Jednak dzieciom z klasy I „a” rad udzielił nie tylko pan dentysta podczas rutynowej wizyty w gabinecie stomatologicznym, ale także nasza szkolna higienistka pani Renata Szyszka, która wspólnie z wychowawczynią klasy Alicją Baranek przeprowadziły zajęcia dotyczące higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów i wizyty u stomatologa wspomagają walkę z chorobami, których podłożem mogą być zaniedbane zęby. Na początku zajęć dzieci obejrzały dwa filmiki opracowane przez Uniwersytet medyczny w Poznaniu na temat higieny jamy ustnej. Z tych edukacyjnych filmików dzieci dowiedziały się, że już od 6-go miesiąca życia należy przyzwyczajać dziecko do szczoteczki, a wkrótce potem do wizyt u stomatologa. Obrazowo pokazano ile bakterii zbiera się na naszych zębach, które nielikwidowane prowadzą do rozwoju próchnicy. Higienistka szkolna przećwiczyła z każdym dzieckiem prawidłowy sposób mycia zębów na sztucznym modelu, wskazała na jakie pokarmy musimy zwrócić uwagę, by nie spożywać zbyt wiele cukru oraz zwróciła uwagę, że zęby są bardzo potrzebne nie tylko go gryzienia pokarmów, ale też do prawidłowego mówienia i ładnego , zdrowego wyglądu. Dzieci świetnie rozwiązały rebusy i ułożyły puzzle „Jak dbać o zęby”. Na zajęciach poznały także budowę jamy ustnej i rodzaje zębów człowieka, a królik Flipuś nauczył dzieci jak szczotkować zęby i przez ile minut. Na zakończenie zajęć jako podsumowanie spotkania wszystkie dzieci z wielkim zapałem wykonały dwie karty pracy. Umówiliśmy się też, że raz w miesiącu będziemy czyścić w szkole ząbki po śniadaniu, aby wyćwiczyć tę umiejętność i wyrobić nawyk sięgania po szczoteczkę do zębów.

Galeria-zobacz