„ Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne”

Categories: | Author: Krystyna Fischer-Bąk | Posted: 2019-11-11 | Views: 228

W ramach zadań Szkoły Promującej Zdrowie w dniu 8 października 2019 r. w klasie 5c na zajęciu opiekuńczo-wychowawczym zrealizowano temat: „ Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne”. Celem spotkania było uświadomienie uczniom znaczenia aktywności fizycznej w codziennym życiu i jej wpływu na zdrowie i samopoczucie. Po zajęciu uczestnicy łatwiej dokonują oceny czasu przeznaczonego na własną aktywność fizyczną i chętniej planują zmiany.

Na początku zajęcia dokonano spisu pomysłów na dokończenie zdania „Bądź aktywny fizycznie, co to znaczy...” Następnie na odrysowanych palcach ręki dzieci wpisywały podejmowane przez siebie w ostatnim tygodniu rodzaje aktywności fizycznej. Dokonano analizy kart pracy w zespołach kilkuosobowych. Kolejnym etapem zajęcia był mini wykład prowadzącej zajęcie p. Izabeli Lis na temat szkodliwości dla zdrowia spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. Nauczycielka uświadomiła uczniom grożące skutki, wspomniała o ryzyku zachorowania na niektóre nowotwory. Zwróciła uwagę słuchających na to, ze spędzaniu czasu przed telewizorem często towarzyszy spożywanie niezdrowych przekąsek, co sprzyja nadwadze i otyłości. Wyjaśniła, że regularna aktywność fizyczna, o której była mowa na zajęciu, pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele chorób.

Ostatnie 5 minut części głównej spotkania poświęcono na gimnastykę-proste ćwiczenia, które można wykonać na każdej lekcji a także w czasie odrabiania prac domowych w domu. Ćwiczenia te usprawniają krążenie krwi, dotleniają organizm, odstresowują.
W podsumowaniu spotkania odczytano ważne informacje na temat rodzajów aktywności fizycznej ze scenariusza „Poradnika metodycznego dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów- Szkoła Promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, scenariusz 4, strona 18.
Uczniowie klasy 5c wykazali się dużą wiedzą na temat aktywnego spędzania czasu wolnego. Chętnie wymieniali różne rodzaje aktywności fizycznej. Dokładnie i z uśmiechem wykonywali zaproponowane ćwiczenia gimnastyczne. Wykonali ciekawe szkice ręki, obrazujące ich formy aktywnego spędzania czasu wolnego.

Galeria-zobacz