Szkoła Promująca zdrowie

Categories: | Author: Krystyna Fischer-Bąk | Posted: 2014-09-24 | Views: 712

Szkoła Promująca Zdrowie to miejsce, gdzie cała społeczność szkolna, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie podejmują świadome działania, aby rozwijać i wspierać zdrowy styl życia.

Główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.

2. Etos zdrowia w szkole to znaczy troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników szkoły;

3.Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Wyodrębniamy następujące obszary działań;

Prawidłowe odżywianie się;
Dzieci rozpoczynające swą przygodę ze szkołą mają bardzo różne nawyki żywieniowe wyniesione z domu. Odpowiedni dobór jadłospisu powinien im pozwolić na poznanie mnogości smaków i potraw, które są odpowiednie dla danego wieku. Prawidłowy przekaz wiadomości na temat zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych  opieramy o to, co dzieci jedzą w szkole. Zakres wiedzy przekazywanej obejmuje takie zagadnienia jak- co jeść, kiedy jeść, ile jeść, jak jeść. Metody prowadzenia zajęć w tym zakresie są bardzo zróżnicowane - od wspólnych, zdrowych śniadań, spożywania w szkole świeżych warzyw i owoców w ramach projektu "Owoce w szkole", licznych konkursów szkolnych i międzyszkolnych, po udział w akcjach i kampaniach ogólnopolskich .

Higiena życia codziennego i aktywność fizyczna:
Obok tradycyjnych zagadnień takich jak higiena ciała, higiena ubioru czy miejsca zabawy, współczesne życie, stawia przed rodzicami i nauczycielami nowe wyzwania. Jest nim dobór zabaw i rozwój zainteresowań dzieci. W dobie telewizji, gier komputerowych, jako najłatwiejszych sposobów spędzania czasu przed szkołą stoi zadanie pokazania dziecku takiego sposobu spędzania czasu, który będzie aktywny. Atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne  takie jak ; zajęcia na basenie, koła artystyczne np. plastyczne, muzyczne, zajęcia sportowe wpływają bardziej stymulująco na rozwój małego człowieka niż godziny spędzone przed ekranem.

Wszystkie podejmowane działania mają jeden cel,
                                                               stworzyć wśród  uczniów modę na zdrowie.

Skład szkolnego zespołu Szkoły Promującej Zdrowie :
                                                                        Jolanta Kasprzak - koordynator
                                                                        Beata Krakowska
                                                                        Emilia Nowacka
                                                                        Renata Wilkowska-Koperdowska

Zespół  ewaluacyjny
                              Nauczyciele;     Monika Dryjańska,  Renata Wilkowska-Koperdowska
                                                           Krystyna Fischer-Bąk, Jolanta Kasprzak,  Małgorzata Wieczorek
                              Pracownicy szkoły;    Renata Szyszka, Izabela Cichowska, Maria Olek, Krystyna Mydlak
                              Uczniowie;      Dominika Cieślińska, Karolina Rosik, Gabriela Blandzi
                               Rodzice;     Ewa Cieślińska, Agnieszka Wasiela,