Wycieczka

Categories: | Author: Ewa Bartczak | Posted: 2015-05-27 | Views: 791

„W labiryncie Gór Stołowych”

W dniach 20-22 maja 2015 r uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawcami wybrali się na 3-dniową wycieczkę w Kotlinę Kłodzką.

 

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania „Krzywej wieży” w Ząbkowicach Śląskich, która jest odchylona od pionu o 2,14 m. Następnie udaliśmy się do kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie przewodnik z pasją przedstawił nam historię polskiej gorączki złota, a także ponurej sławy wydobywanego tu arszeniku. Zwiedziliśmy sztolnię Gertruda i Czarną, podziwialiśmy skarbiec, płukaliśmy złoto, jednak największą atrakcją było spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci.


Kolejnym punktem programu było Kłodzko - stolica Ziemi Kłodzkiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemnej trasy turystycznej, liczącej około 600 m. Jest to ciąg wyremontowanych piwnic kupieckich, gdzie zobaczyliśmy m.in. salę tortur, wystawę szkła czy dyby, w które kilkoro śmiałków dało się zakuć. Wędrując dalej dotarliśmy do odpowiednika czeskiego Mostu Karola, czyli Mostu św. Jana, łączącego Starówkę z Wyspą Piasek.


Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju, gdzie piliśmy leczniczą wodę mineralną. Niedaleko Kudowy w Czermnej zobaczyliśmy jedyną w Polsce Kaplicę Czaszek, w której zgromadzono ponad 21 tysięcy czaszek i piszczeli.


Głównym punktem programu drugiego dnia było zdobycie najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego (919 m npm). Po zdobyciu szczytu oglądaliśmy panoramę Sudetów z tarasów widokowych, zwiedzaliśmy rezerwat krajobrazowy, po którym wędrowaliśmy wąskimi szczelinami i głębokimi wąwozami.  W drodze powrotnej podziwialiśmy szopkę oraz sanktuarium w Wambierzycach.


Trzeciego dnia na pierwszy ogień poszły Duszniki Zdrój, gdzie spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym, tradycyjnie napiliśmy się wody leczniczej oraz wysłuchaliśmy koncertu w dworku. Następnie udaliśmy się do Muzeum Papiernictwa, które mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym.


Naszą wycieczkę zakończyliśmy w kopalni węgla w Nowej Rudzie. Tam obejrzeliśmy dawne maszyny górnicze, szyby służące do przewożenia ludzi, a także zapoznaliśmy się z metodami pracy górników. W kopalni udało nam się spotkać ducha – skarbnika strzegącego tajemnic kopalni. Największą atrakcją był przejazd wagonikami podziemnej kolejki, która wywiozła nas na powierzchnię.


Wycieczka była bardzo udana i na długo zachowamy ją w pamięci.

 

Galeria - zobacz