Gabrysia laureatką Ogólnopolskiego Konkursu ,,Młodzi Twórcy Literatury”

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2020-12-06 | Views: 146

 

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego po raz 30. zorganizowała Ogólnopolski Konkurs Literacki ,,Młodzi Twórcy Literatury”.

 

 

 egoroczna edycja nosiła tytuł ,, Niepojętość Zieloności” . Hasło to nawiązuje do utworu  Bolesława Leśmiana. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka. Odbywa się również pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy wydarzenia w tym roku zaproponowali młodym twórcom literatury temat nawiązujący do ekologii. Na konkurs wpłynęło 177 prac z całej Polski: z Warszawy, Katowic, Puszczykowa, Gdańska, Poznania, Gostynina, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego… . Jury w składzie: Ewa Nowak- pisarka, publicystka, pedagog oraz Martyna Chuderska- dziennikarka radiowa, autorka audycji ,,Kulturoteka” w Polskim Radio Dzieciom, postanowiło przyznać w kategorii wiekowej 13- 16 lat wyróżnienie  Gabrysi Krakowskiej  ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Ostrowa Wielkopolskiego za wiersz ,,Rozmowa Boga z mrówką”. Jurorki podczas uroczystego podsumowania konkursu w formie online w dniu 5 grudnia nazwały tekst Gabrysi traktatem filozoficznym.  Wiersz ten ujmuje prostotą formy i głębią przekazu. Gabrysia pokazała poprzez swój tekst, że czasami można wyrazić  coś niezmiernie ważnego bez patosu i nadmiaru słów. W jej wierszu Bóg rozmawia z maleńką mrówką i spełnia właśnie jej prośbę dotycząca  ocalenia Ziemi. 

  Gabrysia Krakowska jest uczennicą klasy VIII. Ma na swoim koncie liczne nagrody w konkursach literackich:  Wojewódzkim Konkursie ,,Turniej Białych Piór”, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim ,,Bez Granic”, Powiatowym Konkursie ,,Opowiedz mi bajkę….”, Powiatowym Konkursie ,,Ocalić od zapomnienia”, ,,Powiatowym Konkursie ,,Poetycka Wiosna”, ,,Powiatowym Konkursie Walentynkowym”…  Gabriela to osoba o wyjątkowej wrażliwości na świat. Jej utwory są szczere, pełne przemyśleń i refleksji. Gratulujemy młodej twórczyni i cieszymy się z jej nagrody. 

 Opiekunem uczennicy jest polonistka Grażyna Krolek

 Galeria - zobacz