Znajomość gramatyki to twardy orzech do zgryzienia…

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2022-04-11 | Views: 174

11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 13 odbył się X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Języku ,,Twardy Orzech do Zgryzienia”.

W konkursie wzięło udział dziewięć  ostrowskich szkół podstawowych.  Celem konkursu jest podnoszenie sprawności językowej uczniów, umiejętność pracy w grupie, kształtowanie postaw zdrowej rywalizacji. Koordynatorem wydarzenia jest polonistka Katarzyna Dudkiewicz. Każdą placówkę reprezentowała trzyosobowa drużyna.  Zespół Szkoły Podstawowej nr 7 to: Zuzanna Cicha, Antonina Biczysko i Hanna Kuświk. Dziewczęta są uczennicami klasy VII a. Aby przygotować się do wyznaczonego zadania, zgłębiały tajniki polskiej gramatyki. Zakres materiału obejmował: frazeologię, słownictwo i słowotwórstwo, fleksję, ortografię, umiejętność redagowania  użytkowych form wypowiedzi i adjustację tekstu. Opanowanie takiego zakresu materiału to wielkie wyzwanie. Dzięki wytrwałości i sumiennej pracy dziewczęta wywalczyły III miejsce w konkursie. Jest to wielki sukces, ponieważ gramatyka języka polskiego nie jest dziedziną nauki, którą  łatwo sobie przyswoić. Uczestnicy konkursu otrzymują zadania, które muszą wykonać  w określonym czasie. Każde zadanie jest punktowane na bieżąco. Ogromnym wyzwaniem jest znajomość polskiej frazeologii. Końcowe zadanie polega na wylosowaniu i  odgadnięciu związków frazeologicznych, które są zaprezentowane jako kalambury lub w postaci scenki. Drużyna musi odgadnąć, jaki związek prezentuje kolega z grupy. Nie wolno używać przy tym zadaniu języka mówionego. Dziewczęta sprostały trudnemu zadaniu, potrafiły współpracować jako zespół, wykazały się wielką wiedzą i umiejętnościami z zakresu gramatyki języka polskiego. Zuzię, Antoninę i Hanię  przygotowała do konkursu nauczycielka języka polskiego- Grażyna Krolek.