Wizyta w Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” klasy II a i II b

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2017-11-12 | Views: 315

 

Dwie klasy drugie wybrały się z wizytą do Spółdzielni Mleczarskiej  „Lazur” w Nowych Skalmierzycach. 

 

 

 Wizyta w tym zakładzie odbyła się w ramach programu „Otwarta firma” – poznajemy zawody w miejscu pracy. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z procesem produkcyjnym sera pleśniowego , obejrzenia hali produkcyjnej, poznanie nazw zawodów ludzi pracujących przy jego wytwarzaniu. Przy okazji dzieci poznały też historię wytwarzania sera.

Po przyjeździe przewodnik po zakładzie zabrał uczestników wycieczki do pomieszczenia nad halą produkcyjną, skąd wszyscy mogli obejrzeć pracujące maszyny i pracowników podczas ich obsługi. Pan przewodnik objaśnił, że w zakładzie pracuje wiele osób np. laboranci, serowarze, pakowacze. Jednak, by powstał ser ważna jest też praca rolnika, który musi pozyskać mleko od hodowanych krów i zawieźć je do zlewni. Aby powstał ser pleśniowy, do mleka trzeba dodać odpowiednie i pożyteczne bakterie, dzięki którym ser zyska niepowtarzalny smak i aromat.

W drugim etapie wizyty, wszyscy udali się do części hotelowej, a tam w przygotowanej sali przy stoliczkach dzieci degustowały ser złoty, błękitny i turkusowy popijając wodę z cytryną. Tutaj też dzieci poznały historię sera. Ser pojawił się ponad 3 tysiące lat temu, znaleziono go w grobowcu jednego z faraonów egipskich. Dzieci zaciekawiła historia pleśni w serze. Jak zwykle przy wielu odkryciach i wynalazkach zadziałał przypadek. Jeden z pasterzy nie zjadł całego sera i zostawił go na później. Kiedy sobie o nim przypomniał ser pokryty był pleśnią. Po zjedzeniu go nie tylko nie zachorował, ale zaskoczył go inny, bardzo ciekawy smak. Na filmie dzieci zobaczyły dokładniej cały cykl produkcyjny, a po prezentacji mogły zadawać pytania. Dowiedzieliśmy się, że skalmierzyckie sery są wysyłane nie tylko do polskich sklepów, ale i za granicę: do Kanady, Izraela, Węgier, Niemiec, Litwy, Łotwy. Na zakończenie pobytu w firmie „Lazur” każdy mógł zakupić w firmowym sklepie wybrany ser pleśniowy, a także wszyscy uczestnicy otrzymali w ładnych torebkach z logo firmy drobne upominki.

Dziękujemy kierownictwu Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” za przygotowanie spotkania i umożliwienie dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim poznania zawodów związanych z produkcją serów pleśniowych.

  Galeria - zobacz