18 kwietnia 2024   
 Młodzieżowa przedsiębiorczość

Warsztaty pieczenia pierniczków – projekt „Otwarta firma”

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2018-11-29 | Views: 1072

 

Klasy III a i III b pod opieką wychowawczyń Alicji Baranek i Renaty Wilkowskiej – Koperdowskiej wzięły udział w warsztatach pieczenia pierników świątecznych w Zespole Szkół Usługowych przy ul. Wolności. 

 

 

 

 Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Otwarta firma”- poznajemy zawody w miejscu pracy. Głównymi celami warsztatów było zapoznanie się z kolejnymi etapami pracy przy wykonywaniu pierników i kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. Obydwa cele zostały w pełni osiągnięte. Grupą naszych uczniów zajmowały się panie uczące na co dzień sztuk kulinarnych p. Bogumiła Piec i p. Anna Czaplicka. Przed rozpoczęciem pracy dzieci założyły fartuszki i dobrze umyły ręce. Następnie pani Bogumiła objaśniła nazwy poszczególnych elementów stroju kucharskiego i wyjaśniła dlaczego kucharze i piekarze muszą zakładać inne ubranie przed przystąpieniem do gotowania czy pieczenia. Ciekawostka - nazwa czapki kucharskiej to „budyniówka”. Dzieci zostały podzielone na kilkuosobowe zespoły i przydzielone do uczniów wydziału gastronomicznego. Pod okiem opiekunów dzieci ugniatały ciasto, wałkowały je i wykrawały różnorodne świąteczne wzory. Wykonane pierniczki układały na blachach, które wędrowały do piekarnika. Upieczone pierniczki dzieci z ogromnym zapałem malowały kolorowym lukrem i ozdabiały orzechami, rodzynkami i kolorową posypką. Warsztaty były doskonale zorganizowane, a uczniowie szkoły zawodowej świetnie się podopiecznymi opiekowali. Dzieci były tak zaangażowane w zajęcia, że o nudzie nie mogło być mowy. Bardzo ważną rzeczą była wspaniała współpraca między dziećmi. Była to w dużej mierze zasługa nauczycielek zawodu i starszej młodzieży. Na zakończenie dzieci otrzymały pudło wykonanych przez siebie pierniczków, które zostały podzielone i zabrane do domu.

W imieniu Szkoły Podstawowej nr 7, dzieci i opiekunów dziękujemy Zespołowi Szkół Usługowych, a w szczególności paniom: Annie Czaplickiej i Bogumile Piec za profesjonalne przygotowanie warsztatów, serdeczne i miłe przyjęcie małych gości i wspaniałą atmosferę. Bardzo dziękujemy za trud przygotowania warsztatów!

autor: Alicja Baranek

  Galeria - zobacz 

 


Return
  Szukaj   

 

_____________________

Opieka stomatologiczna

--------------------------------------------

...

.......................................................

______________________

 

______________________

 

Zapisz dziecko
do szkoły

______________________

 

______________________

 

 Egzamin

ósmoklasisty


______________________

 

 

______________________

 

 ______________________

 

Warto zobaczyć

 

 ______________________

 

 ______________________