20 września 2024   
 Autostopem po regionie

 
 

 

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole to również Dzień Samorządności.
 W tym roku przebiegał pod hasłem „Na ludową nutę” i związany był z realizacja projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie”. W mury szkoły zawitał Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, prezentując folklor południowej Wielkopolski. Zespół składał się z dwóch grup wiekowych, uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Młodzież przybliżyła naszym uczniom tradycję i kulturę ludową. Na scenie zaprezentowało się blisko pięćdziesięciu wykonawców, którzy przedstawili widzom poloneza, otwierającego występ oraz suitę tańców lubelskich, sądeckich, lubelskie winobranie oraz marsz pożegnalny - taniec z chustami.  W programie nie zabrakło przyśpiewek, zabaw ludowych w wykonaniu najmłodszych dzieci. Instruktor zespołu pani Jolanta Marszał opowiedziała o strojach ludowych, które zaprezentowali młodzi artyści. Uczniowie mieli możliwość podziwiać strój rzeszowskie, krakowski, góralski, szamotulski, biskupiański, bamberski, strój z dąbrówki wielkopolskiej oraz szlachecki. Zespołowi towarzyszyła Kapela Ludowa, która zaprezentowała cztery utwory wielkopolskie, wykonane przez muzyków na dudach wielkopolskich oraz skrzypcach. Ponad godzinny występ zespołu, bogaty program artystyczny, oryginalne i niezwykle barwne stroje, wzbudziły duże zainteresowanie wśród publiczności, a artyści zostali nagrodzeni brawami. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Urszula Twardowska podziękowała gościom za profesjonalny występ artystyczny i wręczyła gościom kosz słodyczy. Wizyta była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców. 
Organizatorkami uroczystości były pani Elżbieta Bachorska i Violetta Lebda. 
 
 
Grafika - monotypia
 
 Grupa dzieci z różnych klas pod opieką pań: Alicji Baranek i Doroty Lebdy odwiedziła 23 lutego br.
Muzeum Miasta, aby wziąć udział w niezwykle ciekawych zajęciach muzealnych.
Tematem zajęć była grafika- monotypia, co oznacza, że dzieci robiły tylko jedną odbitkę. Zanim jednak
uczestnicy zasiedli do przygotowanych stolików pracy, wybrali się z panią prowadzącą zajęcia na krótką, ale jakże interesującą wycieczkę multimedialną po starym Ostrowie. Dzieci zobaczyły stary ratusz, zupełnie inny od obecnego. Pierwotny ratusz powstał w 1828 r. i był wzorowany na florenckim renesansie. Posiadał tylko jedno piętro. Przed ratuszem stał pomnik cesarza Wilhelma i Kolumna Zwycięstwa, którą zbudowały władze pruskie w hołdzie zwycięstwa Prus nad Francuzami. Dzieci zobaczyły też herb podskarbiego wielkiego koronnego Jana Jerzego Przebendowskiego, w którym znajduje się kuna trzymająca w łapkach królewskie jabłko. Tematem wykonywanej grafiki była właśnie owa kuna z herbu. Niektóre wykonane kuny przypominają raczej koty i lisy, ale najważniejsze jest to, że dzieci z wielkim zapałem i ochotą przystąpiły do nakładania gąbką farbę na szklaną płytkę. Następnie przy pomocy plastikowych noży i widelców oraz patyczków z wacikami na końcach wydrapywały rysunek. Dzieci musiały się spieszyć, gdyż farba szybko wysychała i odbitka mogłaby się nie udać. Następnie kładły na płytkę kartkę papieru mocno dociskając. W ten sposób powstała grafika - obraz przeniesiony z płytki na papier. Kiedy wszyscy ukończyli pierwszą pracę, wykonywali następną, już dowolną. Zajęcia były bardzo ciekawe, rozwijające zdolności manualne i wyobraźnię oraz zapoznawały z zupełnie dla nich nową techniką plastyczną. Po umyciu rąk i pozowaniu do wspólnego zdjęcia dzieci gorąco podziękowały pracownikom muzeum za przygotowanie zajęć i w muzealnym sklepiku dokonały stosownych zakupów na pamiątkę pobytu w Muzeum Miasta.
 
Autor: Violetta Lebda
 
 
„Rajd i warsztaty rękodzielnicze"
 
Szkoła Podstawowa nr 7 zapewnia uczniom w ferie zimowe bogaty wybór zajęć. Dzisiaj 19 lutego 2015 r. grupa 15 uczniów z różnych klas i ostrowskich szkół spędziła bardzo ciekawe i interesujące 5 godzin na zajęciach. Najpierw dzieci wraz z opiekunkami poszły na niedługi rajd, którego celem było zobaczenie przez uczniów dawnej lokomotywy parowej i ciekawego pomnika samolotu. Oglądając lokomotywę dzieci bardzo dziwiły się jej wielkości, dostrzegając różnice w porównaniu z obecnymi lokomotywami. Po raz pierwszy dowiedziały się, że para w lokomotywach w początkowych latach powstania była wytwarzana  poprzez palenie pod kotłem do pary drewna, a później węglem. Za lokomotywą znajdował się tender, w którym znajdowało się drewno i węgiel. Palacz palił pod kotłem, woda gotowała się, a wytworzona para tłoczona rurami wprawiała koła w ruch. Można by tu zacytować fragment wiersza dla dzieci J. Tuwima "Stoi na stacji lokomotywa, wielka, ogromna i pot z niej spływa, tłusta oliwa...". Dzieci były zachwycone ogromnym kolosem - lokomotywą i chętnie pozowały do zdjęcia na jej tle. Niedaleko ogromnej lokomotywy znajduje się pomnik samolotu, który w 1966 roku Aeroklub ostrowski w XX rocznicę swego istnienia, i z okazji 1000 - lecia państwa polskiego "dedykował" społeczeństwu Ostrowa. Po obejrzeniu tego ciekawego pomnika naszego miasta, dzieci wróciły do szkoły na najfantastyczniejsze zajęcia rękodzielnicze, które zachwyciły je i bez reszty pochłonęły ich uwagę. Warsztaty pozwoliły młodym artystom na własnoręczne zrealizowanie swoich projektów. Przy pomocy filcu, igły, nitki, nożyczek dzieci „wyczarowały” fantazyjne koty, kurki, sowy, owce, zajączki, kwiaty….. Niektóre z nich po raz pierwszy miały możliwość, projektowania, wycinania z tkanin, ozdabiania oraz ręcznego szycia. Dzieci nadały swoim dziełom wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd. Zajęcia umożliwiły im rozwijanie wyobraźni, kształcenie umiejętności manualnych, odkrywanie własnych zdolności oraz możliwości twórczych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez p.Violettę Lebdę, p. Elżbietę Bachorską, p. Alicję Baranek. Odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7.
 Autor:Violetta Lebda
 
 
Jak ciekawie spędzić ferie?
 
17 lutego 2015 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 wybrali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na niebanalne zajęcia artystyczne. Nikt  nie wiedział , co będzie ich tematem. Pierwszym punktem zajęć było odnalezienie w Internecie wizerunku herbu naszego miasta i rozszyfrowanie, jakie zwierzę się na nim mieści. Dzieci bardzo szybko wykonały to zadanie i odkryły w herbie Ostrowa kunę. Następnym etapem zabawy było wykonanie z papieru , kleju i stelaża postaci zwierzątka. Dzieci z werwą zabrały się do pracy i po kilkudziesięciu minutach w sali muzeum zaroiło się od uroczych gryzoni. Każdy artysta był dumny ze swojego dzieła , bo przed podjęciem zadania, nikt za bardzo nie wierzył , że potrafi je wykonać. Spotkanie w muzeum okazało się bardzo ciekawe , twórcze i wesołe. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia niezwykłej wystawy poświęconej historii radia. Po wizycie w muzeum dzieci wraz ze swoimi artystycznymi pracami udały się przed ratusz , aby tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy stoliku wybitnego ostrowianina Stefana Rowińskiego. Na koniec wspólnego spotkania wszyscy udali się do kawiarni na pyszne desery. Wtorkowe przedpołudnie było dla dzieci atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu . Ta wycieczka łączyła elementy nauki, twórczej pracy i przyjemności.
Spotkanie dla uczniów przygotowała p. Grażyna Krolek.
autor: Grażyna Krolek
 
 
Lalki w strojach ludowych
 
Symbolem przynależności do regionu był strój regionalny, taniec, gwara, zwyczaje, sztuka ludowa, kuchnia regionalna. W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Autostopem po regionie i Ostrowie”, uczniowie poznali stroje ludowe, które znane były w Wielkopolsce.  Ubiór podkreślał zamożność, pozycję społeczną, stan cywilny, wykonywane zajęcie. Strój ludowy noszony był podczas ważnych wydarzeń w życiu mieszkańców wsi, podczas uroczystości kościelnych oraz podkreślał ważne rodzinne uroczystości. Podczas zajęć plastycznych, uczniowie wykonywali tradycyjne, najbardziej znane stroje: biskupiańskie, szamotulskie czy Bambrów z Poznania. Powstały niezwykłe lalki w barwnych, precyzyjnie wykonanych ubiorach. Efekty pracy uczniów, będzie można podziwiać podczas podsumowania projektu.
Autor: Violetta Lebda
 
 
Godejcie po naszemu
W roku bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje projekt edukacyjny „Autostopem po regionie i Ostrowie”.
 Celem projektu jest zainteresowanie uczniów tematyką regionalizmu. Podczas realizacji zadań projektowych, uczniowie brali udział w lekcjach muzealnych. Poznawali  charakterystyczne cechy gwary regionu, zbierali słownictwo i tworzyli słownik gwary wielkopolskiej. W piątek, 6 lutego odbył się apel podsumowujący pracę uczniów w pierwszym półroczu. Była to okazja do wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu „Słownik gwary wielkopolskiej”. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. 
Zwycięzcom konkursu gratulujemy!
Autor: Violetta Lebda
 
 
Uczniowie realizują kolejne zadanie projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie”
Historia ilustrowanej widokami miast pocztówki, nazywanej również widokówką, sięga II połowy XIX wieku.
Z tego to też okresu pochodzą pierwsze widokówki naszego miasta. Uczniowie przystąpili do realizacji kolejnego zadania projektu. Tym razem mieli przygotować w dowolnej formie prezentacje, która miała przedstawić „Ostrów Wielkopolski na widokówce dawniej i dziś”. Wykonane prace zaskoczyły organizatorów pomysłowością oraz różnorodnością technik. Wyobraźnia, inwencja twórcza oraz trud włożony w wykonanie albumów, starodawnych zwojów, plakatów … dał zaskakujące efekty. Wytwory uczniów można podziwiać na szkolnej wystawie.
 autor: V.Lebda
 
 
„Spacer po Ostrowie”
 
Klasa druga „a” wzięła w środę 14 stycznia 2015 r. udział w niecodziennej i bardzo ciekawej lekcji, której temat brzmiał „Spacer po Ostrowie – zwiedzamy zabytki i najciekawsze miejsca naszego miasta”.
 Początek lekcji nawiązywał do wieczornicy z dnia 3 grudnia 2014 r., której gościem specjalnym był pan Maciej Maśliński. Swoją prezentacją multimedialną poprowadził dzieci różnymi ulicami miasta wskazując zabytki i nieznane jeszcze dzieciom miejsca miasta. Lekcja, której uczestnikami byli uczniowie klasy drugiej miała na celu utrwalenie wiadomości o Ostrowie na podstawie zdobytych wiadomości, kolorowych ilustracji oraz poprzez pracę z książeczką „Przewodnik małego ostrowianina” współautorstwa pana Macieja Maślińskiego. Tego dnia dzieci stały się przewodnikami po naszym mieście i prezentując wybrany zabytek lub miejsce zachęcały innych do ich obejrzenia i poznania. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali mapę mentalną Ostrowa Wielkopolskiego – Małej Ojczyzny. Lekcja bardzo podobała się dzieciom, gdyż każde z nich było maksymalnie zaangażowane w jej przygotowanie, a praca z „Przewodnikiem małego ostrowianina” sprawia dzieciom wiele radości. Lekcję przygotowała i przeprowadziła Alicja Baranek.
autor: Alicja Baranek
 
 
Zwiedzanie Rogalowego Muzeum
 
W dniu 28 listopada 2014 r. Poznań powitał uczniów klasy 3c słońcem, ale i zarazem chłodem.. 
 Wszystkich rozgrzała dopiero atmosfera pełna humoru i radości podczas oglądania widowiska w Teatrze Muzycznym pt. „Pchła Szachrajka”. W klimacie kabaretu dla dzieci przedstawione zostały przygody głównej bohaterki. Po spektaklu uczniowie przeszli na Stary Rynek, tam o godzinie 12.00 podziwiali legendarne Koziołki, które pojawiły się na wieży Ratusza przy dźwiękach hejnału miasta Poznania. Jednym z ważniejszych punktów wycieczki było zwiedzanie Rogalowego Muzeum, które mieści się w renesansowej kamienicy. Najprawdziwszy Poznaniak, wuja Bin zapoznał dzieci z historią Poznania oraz z elementami gwary poznańskiej, a  Rogalowy Mistrz wprowadził uczniów w świat Rogali Świętomarcińskich w ich historię i produkcję. Wszyscy uczestniczyli we wspólnym wypieku Rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Po degustacji pysznych Rogali zadowoleni wracaliśmy do domu z długiego spaceru po stolicy Wielkopolski. Wycieczka została zorganizowana przez Elwirę Adamek i Krystynę Fischer – Bąk. 
autor: E. Adamek
 
 
Wieczornica poetycka 
 
     3 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr  7 odbyła się wieczornica poetycka, która jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu edukacyjnego ,,Autostopem po regionie i Ostrowie”.
  W uroczystym spotkaniu brali udział uczniowie wszystkich klas , rodzice i nauczyciele. Wszystkich zebranych przywitała Dyrektor Szkoły pani Urszula Twardowska. Gościem specjalnym wieczoru  był pan Maciej Maśliński, autor ,,Przewodnika małego ostrowianina”. Spotkanie przy świecach realizowało dwa cele. Pierwszym było spotkanie z ciekawym człowiekiem , który w barwny sposób opowiedział o bogatej historii naszego miasta i pięknych jego zabytkach. Opowieść pana Maślińskiego ilustrowana była prezentacją multimedialną , która ukazywała urodę i piękno Ostrowa Wielkopolskiego. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o swoim mieście. Drugim celem wieczornicy było zaprezentowanie twórczości poetyckiej młodych  autorów , którzy są uczniami ,,Siódemki”. 
Ten grudniowy wieczór był okazją do wspólnego spędzenia czasu , który został wypełniony ciekawie. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość poznania niezwykłych miejsc  swojego rodzinnego miasta, a uzdolnieni  literacko młodzi poeci mogli zaprezentować swoją twórczość. Być może zainspirowani tym spotkaniem mali ostrowianie  wyruszą na wędrówkę po swoim mieście, realizując główne zamierzenie projektu ,,Autostopem po regionie i Ostrowie”.
Koordynatorkami projektu są: Violetta Lebda i Elżbieta Bachorska.
autor: Grażyna Krolek
 
 
Spacer po Ostrowie 
 
Na spacer po naszym mieście Ostrowie Wielkopolskim zabrał dzieci , rodziców i nauczycieli pan Maciej Maśliński.
  Pan Maciej jest świetnym znawcą Ostrowa  dawnego i obecnego. Jest też współtwórcą książki dla najmłodszych, z której dzieci dowiadują się miejsc w Ostrowie wartych zobaczenia. Książeczka ta odniosła sukces na Międzynarodowych Targach w Poznaniu. W niezwykle ciekawy sposób nasz gość oprowadził dzieci po najciekawszych zakątkach miasta, jednocześnie pokazując jak owo miejsce wyglądało wcześniej. Dzieci zobaczyły w świetle dziennym i nocnym najwspanialszy kościół w Ostrowie z wieżą o wysokości 55 m – Farę czyli Konkatedrę zbudowaną w neogotyckim stylu. Jest to najstarszy kościół w Wielkopolsce. Pan Maciej opowiedział też zebranym ciekawą historyjkę związaną ze Stefanem Rowińskim. Jeśli ktoś zasiądzie ze Stefanem Rowińskim przed ratuszem na kawę ma szansę zostać prezydentem. Pan Maciej ma dar opowiadania, dzięki któremu wszyscy słuchaliśmy go z wypiekami na twarzy. Po przeglądzie najciekawszych miejsc Ostrowa pan Maciej zaprezentował swoją książkę, którą klasa II a zakupiła, by jeszcze raz na lekcjach utrwalać najważniejsze punkty miasta. Panu Maciejowi podziękowała za udział w wieczornicy pani dyrektor Urszula Twardowska. Dzieci ze swej strony wręczyły gościowi słodki upominek. Wieczornica była realizacją jednego z zadań projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie, a przygotowały ją opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego panie: Alicja Baranek i Dorota Lebda.
autor: Alicja Baranek
 

 

 
 
"Poznajemy Małgorzatę Musierowicz"

 

W roku szkolnym 2014/2015 jest realizowany projekt „Autostopem po regionie i Ostrowie”. Biblioteka szkolna również włączyła się w realizację tego projektu organizując wystawkę książek oraz przybliżając sylwetkę znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży – wielkopolanki pani Małgorzaty Musierowicz. Napisała między innymi cykl książek – Jeżycjada oraz opowiadania dla dzieci „Bijacz”, „Kredki”, „ Kurczak”, „Co mam” i inne. Zapraszamy do skorzystania ze zbiorów bibliotecznych.

 

Galeria-zobacz

 

 „Ostrów miastem trzech religii”- zajęcia muzealne.

 

Uczniowie z klasy V b wraz z panią Elżbietą Bachorską wzięli udział w zajęciach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Podczas spotkania pani Barbara Janosz przybliżyła nam  ważne fakty  historyczne dotyczące trzech ostrowskich grup religijnych: katolików, ewangelików i Żydów. W ciekawy sposób opowiedziała i pokazała, jak należy dostrzegać ostrowskie zabytki związane z gminami wyznaniowymi. Następnie dzieci wzięły udział w  zajęciach warsztatowych z mapą, gdzie musiały odgadywać najważniejsze zabytki i umiejętnie zaznaczać je na mapie Ostrowa Wielkopolskiego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się w ramach projektu „ Autostopem po regionie i Ostrowie".
 

 

-------------------------------------------------------

Słownik gwary wielkopolskiej

 

„Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej ,
Niż drzewo z ziemią”.

 

M. Jastrun
Realizacja projektu edukacyjnego „Autostopem po regionie i Ostrowie”, stwarza uczniom możliwość poznania własnego dziedzictwa kulturowego, zapoznanie z niezwykle barwną, bogatą historią, kulturą i tradycją „małej ojczyzny”.
 W ramach realizacji projektu, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na wykonanie ilustrowanego słownika gwary wielkopolskiej.  Uczniowie zapoznali się z tekstami gwary na zajęciach z języka polskiego jak również uczestnicząc w zajęciach muzealnych poświęconej gwarze wielkopolskiej. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem podjęli kolejne zadanie, przygotowując pomysłowe, oryginalne słowniki.

 

Galeria-zobacz

---------------------------------------------------

Gwara wielkopolski skarbem naszego regionu

 

29 października 2014 roku uczniowie klasy piątej ,,a’’ ze Szkoły Podstawowej nr 7 udali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lekcję muzealną poświęconą gwarze wielkopolskiej. Dla uczniów zostały przygotowane eksponaty, na  których uczniowie mieli sprawdzić znajomość słownika gwarowego. Wśród rekwizytów znalazły się : węborek, fyrlejka, ryczka, pyrki, tytka,trzewiki, jaczka, glazejki a nawet szneka z glancem… Uczniowie najpierw z pewnym dystansem odnosili się do zajęć , było widać niepewność na ich twarzach. Czy prowadząca zajęcia Pani chce naprawdę tego , aby mówili gwarą? Przecież na lekcjach uczą się języka ogólnopolskiego i nie wolno używać gwarowych zwrotów! Szybko jednak dowiedzieli się o tym , że gwara wielkopolska jest cennym zabytkiem językowym i nie należy się jej wstydzić. Okazało się , że  uczniowie znają wiele słów , które poznali w swoich rodzinnych domach . Rodzice i dziadkowie przekazują tę bezcenną tradycję swoim dzieciom. Lekcja poświęcona gwarze wielkopolskiej wzbogaciła uczniów o nową wiedzę , nowe doświadczenia oraz stała się okazją do wesołej zabawy. Niektóre gwarowe słowa wzbudzały śmiech i rozbawienie. Lekcja w muzeum była atrakcyjna , ponieważ łączyła wiele elementów: wykorzystywała wiadomości dzieci, prezentowała unikatowe rekwizyty, wykorzystywała techniki multimedialne. Wycieczka do muzeum zakończyła się jesiennym spacerem po ostrowskich ulicach. Piękna pogoda sprzyjała uczniom , którzy z zaciekawieniem oglądali ostrowski rynek ,ratusz, kamieniczki, piękną synagogę czy most kolejowy. Historia naszego miasta warta jest poznania- jednym z jej  elementów  jest język.

Koordynatorem tego zadania edukacyjnego była p. Grażyna Krolek. 

 

Galeria-zobacz

 ---------------------------------------------------

 

Lekcja przyrody

Uczniowie klasy III b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  w rezerwacie Wydymacz w Antoninie.  W zabytkowym  poradziwiłłowskim budynku „Ogrodówka” zostały przeprowadzone zajęcia ukazujące światem roślin i zwierząt. Poznali warstwową budowę lasu oraz występujące w nich rośliny i zwierzęta.  Następnie udali się na leśną ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą, gdzie obserwowali piękno przyrody jesienią, rozpoznawali gatunki drzew oraz słuchali odgłosów ptaków.  Zapoznali się z historią powstania Antonina, rezerwatu oraz podziwiali zabytkowy Pałacyk Myśliwski Książąt Radziwiłłów.  Celem zajęć w terenie było pogłębienie wiedzy na temat ekosystemu leśnego zdobytej na lekcjach i opisywanej w książkach. 

 

Galeria -zobacz

 --------------------------------------------------

 

Wizyta u Marii Dąbrowskiej

 

Sobotni ranek 27 września  2014 zapowiadał się ciekawie. Chętni uczniowie z klas piątych i szóstych w ramach zajęć koła historycznego  wybrali się na wycieczkę do dworku  Marii Dąbrowskiej  
w Russowie. M.Dąbrowska spędziła tam   tylko dzieciństwo i młodość, ale do końca pozostała
związana z Ziemią Kaliską. Uczniowie w pięknej  jesiennej aurze w obrębie parku  zwiedzili także mini-skansen , który  tworzy sześć obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej. 
Po krótkiejpodróży do Kalisza  młodzi turyści udali się do cerkwi pod wezwaniem Świętych ApostołówPiotra i Pawła , która należy do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Proboszczem parafii jest Mirosław Antosiuk, jedyny duchowny prawosławny w Wielkopolsce Południowej. Mówił o różnicach i podobieństwach religii
katolickiej i prawosławia. Wierni prawosławni, zwracając się do duchownych, używają określeń "batiuszka" lub "otiec" - wyjaśnił ks. Mirosław Antosiuk.       

 Do Ostrowa uczniowie wrócili uśmiechnięci ,zadowoleni i bogatsi w wiedzę o regionie. Wycieczka odbyła sie w ramach koła historycznego a realizowane były cele projektu "Autostopem po regionie i Ostrowie".

 

Galeria-zobacz

 ----------------------------------------------

 

Godajmy po naszymu

 
Uczniowie klasy trzeciej „a” wraz z wychowawczynią Violettą Lebdą wzięli udział w zajęciach z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Kustosz muzeum Barbara Jarosz  przybliżyła w bardzo przystępny, a zarazem żartobliwy sposób  gwarę naszego regionu. Porównała dawną i obecną mowę potoczną ostrowian oraz wyjaśniła historyczne przyczyny form gwary. Wiele zwrotów do dnia dzisiejszego używane jest w domach rodzinnych co oznacza, że język nadal żyje w społeczeństwie. Wielu uczniów w swoich domach raczy się wielkopolskimi specjałami chociażby pyry z gzikiem, plendze, pyry deptane, chlyb zez smolcym i skrzyczkami czy z leberkom, kiszuny ogórek, szneka z glancem. Oprócz tego w kuchni wielkopolskiej nadal jada się galart, szabel, modrą kapustę a z zup: ślepe ryby, rumpuć czy zupę z korbola.  Po zajęciach uczniowie spacerowali uliczkami Ostrowa, podziwiając piękno architektury miasta. Trzecioklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Autostopem po regionie i Ostrowie”.

 

Galeria-zobacz

 -------------------------------------------------------------------


53 rajd "Jesień Chopinowska"

 
W niedzielę, 14 września uczniowie naszej szkoły z klas IV – VI uczestniczyli w rajdzie pieszym do Antonina.
 Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne każdego roku zachęca dzieci do udziału w tej ogólnopolskiej imprezie. Był to już 53 rajd ,,Jesień Chopinowska”. Trasa, którą przebyliśmy, wiodła z miejscowości Tarchalskie przez rezerwat Wydymacz do pałacyku myśliwskiego w Antoninie. Na mecie rajdu chętni uczniowie wzięli udział w konkursie krajoznawczym oraz grach i zabawach sprawnościowych. 
 

Galeria- zobacz

 ----------------------------------------------------------

 

Niezwykła lekcja przyrody
 
24 września 2014 roku uczniowie klasy II a i  III  a wraz z opiekunami panią Alicją Baranek, Elżbietą Bachorską i Violettą Lebdą, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w rezerwacie „Wydymacz” znajdującym się w Antoninie w ramach projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie”.
 Uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania flory i fauny środowiska leśnego oraz form ochrony przyrody w Nadleśnictwie. Obserwowali warstwy lasu oraz rozpoznawali, nazywali rośliny. Uczniowie pochwalili się wiedzą na temat zwierząt, jakie można spotkać w poszczególnych warstwach lasu. Wzięli udział w zajęciach w Izbie Edukacyjnej "Ogrodówka". Poznali historię Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów oraz spacerując alejkami parku przypałacowego, udali się do kaplicy rodowej książąt Radziwiłłów. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt na Góreczniku, gdzie dzieci przeżyły niezapomniane chwile na Ścieżce Edukacyjnej Owadów wykonanych w powiększeniu. Młodzi turyści zwiedzili zagrodę ze zwierzętami. Była to niezwykła lekcja przyrody. Zajęcia w terenie umożliwiły uczniom pogłębienie wiedzy zdobytej na zajęciach lekcjach.
 
Galeria -zobacz

 

 
 

 

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole to również Dzień Samorządności.
 W tym roku przebiegał pod hasłem „Na ludową nutę” i związany był z realizacja projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie”. W mury szkoły zawitał Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, prezentując folklor południowej Wielkopolski. Zespół składał się z dwóch grup wiekowych, uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Młodzież przybliżyła naszym uczniom tradycję i kulturę ludową. Na scenie zaprezentowało się blisko pięćdziesięciu wykonawców, którzy przedstawili widzom poloneza, otwierającego występ oraz suitę tańców lubelskich, sądeckich, lubelskie winobranie oraz marsz pożegnalny - taniec z chustami.  W programie nie zabrakło przyśpiewek, zabaw ludowych w wykonaniu najmłodszych dzieci. Instruktor zespołu pani Jolanta Marszał opowiedziała o strojach ludowych, które zaprezentowali młodzi artyści. Uczniowie mieli możliwość podziwiać strój rzeszowskie, krakowski, góralski, szamotulski, biskupiański, bamberski, strój z dąbrówki wielkopolskiej oraz szlachecki. Zespołowi towarzyszyła Kapela Ludowa, która zaprezentowała cztery utwory wielkopolskie, wykonane przez muzyków na dudach wielkopolskich oraz skrzypcach. Ponad godzinny występ zespołu, bogaty program artystyczny, oryginalne i niezwykle barwne stroje, wzbudziły duże zainteresowanie wśród publiczności, a artyści zostali nagrodzeni brawami. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Urszula Twardowska podziękowała gościom za profesjonalny występ artystyczny i wręczyła gościom kosz słodyczy. Wizyta była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców. 
Organizatorkami uroczystości były pani Elżbieta Bachorska i Violetta Lebda. 
 
 
Grafika - monotypia
 
 Grupa dzieci z różnych klas pod opieką pań: Alicji Baranek i Doroty Lebdy odwiedziła 23 lutego br.
Muzeum Miasta, aby wziąć udział w niezwykle ciekawych zajęciach muzealnych.
Tematem zajęć była grafika- monotypia, co oznacza, że dzieci robiły tylko jedną odbitkę. Zanim jednak
uczestnicy zasiedli do przygotowanych stolików pracy, wybrali się z panią prowadzącą zajęcia na krótką, ale jakże interesującą wycieczkę multimedialną po starym Ostrowie. Dzieci zobaczyły stary ratusz, zupełnie inny od obecnego. Pierwotny ratusz powstał w 1828 r. i był wzorowany na florenckim renesansie. Posiadał tylko jedno piętro. Przed ratuszem stał pomnik cesarza Wilhelma i Kolumna Zwycięstwa, którą zbudowały władze pruskie w hołdzie zwycięstwa Prus nad Francuzami. Dzieci zobaczyły też herb podskarbiego wielkiego koronnego Jana Jerzego Przebendowskiego, w którym znajduje się kuna trzymająca w łapkach królewskie jabłko. Tematem wykonywanej grafiki była właśnie owa kuna z herbu. Niektóre wykonane kuny przypominają raczej koty i lisy, ale najważniejsze jest to, że dzieci z wielkim zapałem i ochotą przystąpiły do nakładania gąbką farbę na szklaną płytkę. Następnie przy pomocy plastikowych noży i widelców oraz patyczków z wacikami na końcach wydrapywały rysunek. Dzieci musiały się spieszyć, gdyż farba szybko wysychała i odbitka mogłaby się nie udać. Następnie kładły na płytkę kartkę papieru mocno dociskając. W ten sposób powstała grafika - obraz przeniesiony z płytki na papier. Kiedy wszyscy ukończyli pierwszą pracę, wykonywali następną, już dowolną. Zajęcia były bardzo ciekawe, rozwijające zdolności manualne i wyobraźnię oraz zapoznawały z zupełnie dla nich nową techniką plastyczną. Po umyciu rąk i pozowaniu do wspólnego zdjęcia dzieci gorąco podziękowały pracownikom muzeum za przygotowanie zajęć i w muzealnym sklepiku dokonały stosownych zakupów na pamiątkę pobytu w Muzeum Miasta.
 
Autor: Violetta Lebda
 
 
„Rajd i warsztaty rękodzielnicze"
 
Szkoła Podstawowa nr 7 zapewnia uczniom w ferie zimowe bogaty wybór zajęć. Dzisiaj 19 lutego 2015 r. grupa 15 uczniów z różnych klas i ostrowskich szkół spędziła bardzo ciekawe i interesujące 5 godzin na zajęciach. Najpierw dzieci wraz z opiekunkami poszły na niedługi rajd, którego celem było zobaczenie przez uczniów dawnej lokomotywy parowej i ciekawego pomnika samolotu. Oglądając lokomotywę dzieci bardzo dziwiły się jej wielkości, dostrzegając różnice w porównaniu z obecnymi lokomotywami. Po raz pierwszy dowiedziały się, że para w lokomotywach w początkowych latach powstania była wytwarzana  poprzez palenie pod kotłem do pary drewna, a później węglem. Za lokomotywą znajdował się tender, w którym znajdowało się drewno i węgiel. Palacz palił pod kotłem, woda gotowała się, a wytworzona para tłoczona rurami wprawiała koła w ruch. Można by tu zacytować fragment wiersza dla dzieci J. Tuwima "Stoi na stacji lokomotywa, wielka, ogromna i pot z niej spływa, tłusta oliwa...". Dzieci były zachwycone ogromnym kolosem - lokomotywą i chętnie pozowały do zdjęcia na jej tle. Niedaleko ogromnej lokomotywy znajduje się pomnik samolotu, który w 1966 roku Aeroklub ostrowski w XX rocznicę swego istnienia, i z okazji 1000 - lecia państwa polskiego "dedykował" społeczeństwu Ostrowa. Po obejrzeniu tego ciekawego pomnika naszego miasta, dzieci wróciły do szkoły na najfantastyczniejsze zajęcia rękodzielnicze, które zachwyciły je i bez reszty pochłonęły ich uwagę. Warsztaty pozwoliły młodym artystom na własnoręczne zrealizowanie swoich projektów. Przy pomocy filcu, igły, nitki, nożyczek dzieci „wyczarowały” fantazyjne koty, kurki, sowy, owce, zajączki, kwiaty….. Niektóre z nich po raz pierwszy miały możliwość, projektowania, wycinania z tkanin, ozdabiania oraz ręcznego szycia. Dzieci nadały swoim dziełom wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd. Zajęcia umożliwiły im rozwijanie wyobraźni, kształcenie umiejętności manualnych, odkrywanie własnych zdolności oraz możliwości twórczych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez p.Violettę Lebdę, p. Elżbietę Bachorską, p. Alicję Baranek. Odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7.
 Autor:Violetta Lebda
 
 
Jak ciekawie spędzić ferie?
 
17 lutego 2015 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 wybrali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na niebanalne zajęcia artystyczne. Nikt  nie wiedział , co będzie ich tematem. Pierwszym punktem zajęć było odnalezienie w Internecie wizerunku herbu naszego miasta i rozszyfrowanie, jakie zwierzę się na nim mieści. Dzieci bardzo szybko wykonały to zadanie i odkryły w herbie Ostrowa kunę. Następnym etapem zabawy było wykonanie z papieru , kleju i stelaża postaci zwierzątka. Dzieci z werwą zabrały się do pracy i po kilkudziesięciu minutach w sali muzeum zaroiło się od uroczych gryzoni. Każdy artysta był dumny ze swojego dzieła , bo przed podjęciem zadania, nikt za bardzo nie wierzył , że potrafi je wykonać. Spotkanie w muzeum okazało się bardzo ciekawe , twórcze i wesołe. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia niezwykłej wystawy poświęconej historii radia. Po wizycie w muzeum dzieci wraz ze swoimi artystycznymi pracami udały się przed ratusz , aby tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy stoliku wybitnego ostrowianina Stefana Rowińskiego. Na koniec wspólnego spotkania wszyscy udali się do kawiarni na pyszne desery. Wtorkowe przedpołudnie było dla dzieci atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu . Ta wycieczka łączyła elementy nauki, twórczej pracy i przyjemności.
Spotkanie dla uczniów przygotowała p. Grażyna Krolek.
autor: Grażyna Krolek
 
 
Lalki w strojach ludowych
 
Symbolem przynależności do regionu był strój regionalny, taniec, gwara, zwyczaje, sztuka ludowa, kuchnia regionalna. W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Autostopem po regionie i Ostrowie”, uczniowie poznali stroje ludowe, które znane były w Wielkopolsce.  Ubiór podkreślał zamożność, pozycję społeczną, stan cywilny, wykonywane zajęcie. Strój ludowy noszony był podczas ważnych wydarzeń w życiu mieszkańców wsi, podczas uroczystości kościelnych oraz podkreślał ważne rodzinne uroczystości. Podczas zajęć plastycznych, uczniowie wykonywali tradycyjne, najbardziej znane stroje: biskupiańskie, szamotulskie czy Bambrów z Poznania. Powstały niezwykłe lalki w barwnych, precyzyjnie wykonanych ubiorach. Efekty pracy uczniów, będzie można podziwiać podczas podsumowania projektu.
Autor: Violetta Lebda
 
 
Godejcie po naszemu
W roku bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje projekt edukacyjny „Autostopem po regionie i Ostrowie”.
 Celem projektu jest zainteresowanie uczniów tematyką regionalizmu. Podczas realizacji zadań projektowych, uczniowie brali udział w lekcjach muzealnych. Poznawali  charakterystyczne cechy gwary regionu, zbierali słownictwo i tworzyli słownik gwary wielkopolskiej. W piątek, 6 lutego odbył się apel podsumowujący pracę uczniów w pierwszym półroczu. Była to okazja do wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu „Słownik gwary wielkopolskiej”. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. 
Zwycięzcom konkursu gratulujemy!
Autor: Violetta Lebda
 
 
Uczniowie realizują kolejne zadanie projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie”
Historia ilustrowanej widokami miast pocztówki, nazywanej również widokówką, sięga II połowy XIX wieku.
Z tego to też okresu pochodzą pierwsze widokówki naszego miasta. Uczniowie przystąpili do realizacji kolejnego zadania projektu. Tym razem mieli przygotować w dowolnej formie prezentacje, która miała przedstawić „Ostrów Wielkopolski na widokówce dawniej i dziś”. Wykonane prace zaskoczyły organizatorów pomysłowością oraz różnorodnością technik. Wyobraźnia, inwencja twórcza oraz trud włożony w wykonanie albumów, starodawnych zwojów, plakatów … dał zaskakujące efekty. Wytwory uczniów można podziwiać na szkolnej wystawie.
 autor: V.Lebda
 
 
„Spacer po Ostrowie”
 
Klasa druga „a” wzięła w środę 14 stycznia 2015 r. udział w niecodziennej i bardzo ciekawej lekcji, której temat brzmiał „Spacer po Ostrowie – zwiedzamy zabytki i najciekawsze miejsca naszego miasta”.
 Początek lekcji nawiązywał do wieczornicy z dnia 3 grudnia 2014 r., której gościem specjalnym był pan Maciej Maśliński. Swoją prezentacją multimedialną poprowadził dzieci różnymi ulicami miasta wskazując zabytki i nieznane jeszcze dzieciom miejsca miasta. Lekcja, której uczestnikami byli uczniowie klasy drugiej miała na celu utrwalenie wiadomości o Ostrowie na podstawie zdobytych wiadomości, kolorowych ilustracji oraz poprzez pracę z książeczką „Przewodnik małego ostrowianina” współautorstwa pana Macieja Maślińskiego. Tego dnia dzieci stały się przewodnikami po naszym mieście i prezentując wybrany zabytek lub miejsce zachęcały innych do ich obejrzenia i poznania. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali mapę mentalną Ostrowa Wielkopolskiego – Małej Ojczyzny. Lekcja bardzo podobała się dzieciom, gdyż każde z nich było maksymalnie zaangażowane w jej przygotowanie, a praca z „Przewodnikiem małego ostrowianina” sprawia dzieciom wiele radości. Lekcję przygotowała i przeprowadziła Alicja Baranek.
autor: Alicja Baranek
 
 
Zwiedzanie Rogalowego Muzeum
 
W dniu 28 listopada 2014 r. Poznań powitał uczniów klasy 3c słońcem, ale i zarazem chłodem.. 
 Wszystkich rozgrzała dopiero atmosfera pełna humoru i radości podczas oglądania widowiska w Teatrze Muzycznym pt. „Pchła Szachrajka”. W klimacie kabaretu dla dzieci przedstawione zostały przygody głównej bohaterki. Po spektaklu uczniowie przeszli na Stary Rynek, tam o godzinie 12.00 podziwiali legendarne Koziołki, które pojawiły się na wieży Ratusza przy dźwiękach hejnału miasta Poznania. Jednym z ważniejszych punktów wycieczki było zwiedzanie Rogalowego Muzeum, które mieści się w renesansowej kamienicy. Najprawdziwszy Poznaniak, wuja Bin zapoznał dzieci z historią Poznania oraz z elementami gwary poznańskiej, a  Rogalowy Mistrz wprowadził uczniów w świat Rogali Świętomarcińskich w ich historię i produkcję. Wszyscy uczestniczyli we wspólnym wypieku Rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Po degustacji pysznych Rogali zadowoleni wracaliśmy do domu z długiego spaceru po stolicy Wielkopolski. Wycieczka została zorganizowana przez Elwirę Adamek i Krystynę Fischer – Bąk. 
autor: E. Adamek
 
 
Wieczornica poetycka 
 
     3 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr  7 odbyła się wieczornica poetycka, która jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu edukacyjnego ,,Autostopem po regionie i Ostrowie”.
  W uroczystym spotkaniu brali udział uczniowie wszystkich klas , rodzice i nauczyciele. Wszystkich zebranych przywitała Dyrektor Szkoły pani Urszula Twardowska. Gościem specjalnym wieczoru  był pan Maciej Maśliński, autor ,,Przewodnika małego ostrowianina”. Spotkanie przy świecach realizowało dwa cele. Pierwszym było spotkanie z ciekawym człowiekiem , który w barwny sposób opowiedział o bogatej historii naszego miasta i pięknych jego zabytkach. Opowieść pana Maślińskiego ilustrowana była prezentacją multimedialną , która ukazywała urodę i piękno Ostrowa Wielkopolskiego. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o swoim mieście. Drugim celem wieczornicy było zaprezentowanie twórczości poetyckiej młodych  autorów , którzy są uczniami ,,Siódemki”. 
Ten grudniowy wieczór był okazją do wspólnego spędzenia czasu , który został wypełniony ciekawie. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość poznania niezwykłych miejsc  swojego rodzinnego miasta, a uzdolnieni  literacko młodzi poeci mogli zaprezentować swoją twórczość. Być może zainspirowani tym spotkaniem mali ostrowianie  wyruszą na wędrówkę po swoim mieście, realizując główne zamierzenie projektu ,,Autostopem po regionie i Ostrowie”.
Koordynatorkami projektu są: Violetta Lebda i Elżbieta Bachorska.
autor: Grażyna Krolek
 
 
Spacer po Ostrowie 
 
Na spacer po naszym mieście Ostrowie Wielkopolskim zabrał dzieci , rodziców i nauczycieli pan Maciej Maśliński.
  Pan Maciej jest świetnym znawcą Ostrowa  dawnego i obecnego. Jest też współtwórcą książki dla najmłodszych, z której dzieci dowiadują się miejsc w Ostrowie wartych zobaczenia. Książeczka ta odniosła sukces na Międzynarodowych Targach w Poznaniu. W niezwykle ciekawy sposób nasz gość oprowadził dzieci po najciekawszych zakątkach miasta, jednocześnie pokazując jak owo miejsce wyglądało wcześniej. Dzieci zobaczyły w świetle dziennym i nocnym najwspanialszy kościół w Ostrowie z wieżą o wysokości 55 m – Farę czyli Konkatedrę zbudowaną w neogotyckim stylu. Jest to najstarszy kościół w Wielkopolsce. Pan Maciej opowiedział też zebranym ciekawą historyjkę związaną ze Stefanem Rowińskim. Jeśli ktoś zasiądzie ze Stefanem Rowińskim przed ratuszem na kawę ma szansę zostać prezydentem. Pan Maciej ma dar opowiadania, dzięki któremu wszyscy słuchaliśmy go z wypiekami na twarzy. Po przeglądzie najciekawszych miejsc Ostrowa pan Maciej zaprezentował swoją książkę, którą klasa II a zakupiła, by jeszcze raz na lekcjach utrwalać najważniejsze punkty miasta. Panu Maciejowi podziękowała za udział w wieczornicy pani dyrektor Urszula Twardowska. Dzieci ze swej strony wręczyły gościowi słodki upominek. Wieczornica była realizacją jednego z zadań projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie, a przygotowały ją opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego panie: Alicja Baranek i Dorota Lebda.
autor: Alicja Baranek
 

 

 
 
"Poznajemy Małgorzatę Musierowicz"

 

W roku szkolnym 2014/2015 jest realizowany projekt „Autostopem po regionie i Ostrowie”. Biblioteka szkolna również włączyła się w realizację tego projektu organizując wystawkę książek oraz przybliżając sylwetkę znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży – wielkopolanki pani Małgorzaty Musierowicz. Napisała między innymi cykl książek – Jeżycjada oraz opowiadania dla dzieci „Bijacz”, „Kredki”, „ Kurczak”, „Co mam” i inne. Zapraszamy do skorzystania ze zbiorów bibliotecznych.

 

Galeria-zobacz

 

 „Ostrów miastem trzech religii”- zajęcia muzealne.

 

Uczniowie z klasy V b wraz z panią Elżbietą Bachorską wzięli udział w zajęciach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Podczas spotkania pani Barbara Janosz przybliżyła nam  ważne fakty  historyczne dotyczące trzech ostrowskich grup religijnych: katolików, ewangelików i Żydów. W ciekawy sposób opowiedziała i pokazała, jak należy dostrzegać ostrowskie zabytki związane z gminami wyznaniowymi. Następnie dzieci wzięły udział w  zajęciach warsztatowych z mapą, gdzie musiały odgadywać najważniejsze zabytki i umiejętnie zaznaczać je na mapie Ostrowa Wielkopolskiego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się w ramach projektu „ Autostopem po regionie i Ostrowie".
 

 

-------------------------------------------------------

Słownik gwary wielkopolskiej

 

„Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej ,
Niż drzewo z ziemią”.

 

M. Jastrun
Realizacja projektu edukacyjnego „Autostopem po regionie i Ostrowie”, stwarza uczniom możliwość poznania własnego dziedzictwa kulturowego, zapoznanie z niezwykle barwną, bogatą historią, kulturą i tradycją „małej ojczyzny”.
 W ramach realizacji projektu, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na wykonanie ilustrowanego słownika gwary wielkopolskiej.  Uczniowie zapoznali się z tekstami gwary na zajęciach z języka polskiego jak również uczestnicząc w zajęciach muzealnych poświęconej gwarze wielkopolskiej. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem podjęli kolejne zadanie, przygotowując pomysłowe, oryginalne słowniki.

 

Galeria-zobacz

---------------------------------------------------

Gwara wielkopolski skarbem naszego regionu

 

29 października 2014 roku uczniowie klasy piątej ,,a’’ ze Szkoły Podstawowej nr 7 udali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lekcję muzealną poświęconą gwarze wielkopolskiej. Dla uczniów zostały przygotowane eksponaty, na  których uczniowie mieli sprawdzić znajomość słownika gwarowego. Wśród rekwizytów znalazły się : węborek, fyrlejka, ryczka, pyrki, tytka,trzewiki, jaczka, glazejki a nawet szneka z glancem… Uczniowie najpierw z pewnym dystansem odnosili się do zajęć , było widać niepewność na ich twarzach. Czy prowadząca zajęcia Pani chce naprawdę tego , aby mówili gwarą? Przecież na lekcjach uczą się języka ogólnopolskiego i nie wolno używać gwarowych zwrotów! Szybko jednak dowiedzieli się o tym , że gwara wielkopolska jest cennym zabytkiem językowym i nie należy się jej wstydzić. Okazało się , że  uczniowie znają wiele słów , które poznali w swoich rodzinnych domach . Rodzice i dziadkowie przekazują tę bezcenną tradycję swoim dzieciom. Lekcja poświęcona gwarze wielkopolskiej wzbogaciła uczniów o nową wiedzę , nowe doświadczenia oraz stała się okazją do wesołej zabawy. Niektóre gwarowe słowa wzbudzały śmiech i rozbawienie. Lekcja w muzeum była atrakcyjna , ponieważ łączyła wiele elementów: wykorzystywała wiadomości dzieci, prezentowała unikatowe rekwizyty, wykorzystywała techniki multimedialne. Wycieczka do muzeum zakończyła się jesiennym spacerem po ostrowskich ulicach. Piękna pogoda sprzyjała uczniom , którzy z zaciekawieniem oglądali ostrowski rynek ,ratusz, kamieniczki, piękną synagogę czy most kolejowy. Historia naszego miasta warta jest poznania- jednym z jej  elementów  jest język.

Koordynatorem tego zadania edukacyjnego była p. Grażyna Krolek. 

 

Galeria-zobacz

 ---------------------------------------------------

 

Lekcja przyrody

Uczniowie klasy III b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  w rezerwacie Wydymacz w Antoninie.  W zabytkowym  poradziwiłłowskim budynku „Ogrodówka” zostały przeprowadzone zajęcia ukazujące światem roślin i zwierząt. Poznali warstwową budowę lasu oraz występujące w nich rośliny i zwierzęta.  Następnie udali się na leśną ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą, gdzie obserwowali piękno przyrody jesienią, rozpoznawali gatunki drzew oraz słuchali odgłosów ptaków.  Zapoznali się z historią powstania Antonina, rezerwatu oraz podziwiali zabytkowy Pałacyk Myśliwski Książąt Radziwiłłów.  Celem zajęć w terenie było pogłębienie wiedzy na temat ekosystemu leśnego zdobytej na lekcjach i opisywanej w książkach. 

 

Galeria -zobacz

 --------------------------------------------------

 

Wizyta u Marii Dąbrowskiej

 

Sobotni ranek 27 września  2014 zapowiadał się ciekawie. Chętni uczniowie z klas piątych i szóstych w ramach zajęć koła historycznego  wybrali się na wycieczkę do dworku  Marii Dąbrowskiej  
w Russowie. M.Dąbrowska spędziła tam   tylko dzieciństwo i młodość, ale do końca pozostała
związana z Ziemią Kaliską. Uczniowie w pięknej  jesiennej aurze w obrębie parku  zwiedzili także mini-skansen , który  tworzy sześć obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej. 
Po krótkiejpodróży do Kalisza  młodzi turyści udali się do cerkwi pod wezwaniem Świętych ApostołówPiotra i Pawła , która należy do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Proboszczem parafii jest Mirosław Antosiuk, jedyny duchowny prawosławny w Wielkopolsce Południowej. Mówił o różnicach i podobieństwach religii
katolickiej i prawosławia. Wierni prawosławni, zwracając się do duchownych, używają określeń "batiuszka" lub "otiec" - wyjaśnił ks. Mirosław Antosiuk.       

 Do Ostrowa uczniowie wrócili uśmiechnięci ,zadowoleni i bogatsi w wiedzę o regionie. Wycieczka odbyła sie w ramach koła historycznego a realizowane były cele projektu "Autostopem po regionie i Ostrowie".

 

Galeria-zobacz

 ----------------------------------------------

 

Godajmy po naszymu

 
Uczniowie klasy trzeciej „a” wraz z wychowawczynią Violettą Lebdą wzięli udział w zajęciach z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Kustosz muzeum Barbara Jarosz  przybliżyła w bardzo przystępny, a zarazem żartobliwy sposób  gwarę naszego regionu. Porównała dawną i obecną mowę potoczną ostrowian oraz wyjaśniła historyczne przyczyny form gwary. Wiele zwrotów do dnia dzisiejszego używane jest w domach rodzinnych co oznacza, że język nadal żyje w społeczeństwie. Wielu uczniów w swoich domach raczy się wielkopolskimi specjałami chociażby pyry z gzikiem, plendze, pyry deptane, chlyb zez smolcym i skrzyczkami czy z leberkom, kiszuny ogórek, szneka z glancem. Oprócz tego w kuchni wielkopolskiej nadal jada się galart, szabel, modrą kapustę a z zup: ślepe ryby, rumpuć czy zupę z korbola.  Po zajęciach uczniowie spacerowali uliczkami Ostrowa, podziwiając piękno architektury miasta. Trzecioklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Autostopem po regionie i Ostrowie”.

 

Galeria-zobacz

 -------------------------------------------------------------------


53 rajd "Jesień Chopinowska"

 
W niedzielę, 14 września uczniowie naszej szkoły z klas IV – VI uczestniczyli w rajdzie pieszym do Antonina.
 Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne każdego roku zachęca dzieci do udziału w tej ogólnopolskiej imprezie. Był to już 53 rajd ,,Jesień Chopinowska”. Trasa, którą przebyliśmy, wiodła z miejscowości Tarchalskie przez rezerwat Wydymacz do pałacyku myśliwskiego w Antoninie. Na mecie rajdu chętni uczniowie wzięli udział w konkursie krajoznawczym oraz grach i zabawach sprawnościowych. 
 

Galeria- zobacz

 ----------------------------------------------------------

 

Niezwykła lekcja przyrody
 
24 września 2014 roku uczniowie klasy II a i  III  a wraz z opiekunami panią Alicją Baranek, Elżbietą Bachorską i Violettą Lebdą, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w rezerwacie „Wydymacz” znajdującym się w Antoninie w ramach projektu „Autostopem po regionie i Ostrowie”.
 Uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania flory i fauny środowiska leśnego oraz form ochrony przyrody w Nadleśnictwie. Obserwowali warstwy lasu oraz rozpoznawali, nazywali rośliny. Uczniowie pochwalili się wiedzą na temat zwierząt, jakie można spotkać w poszczególnych warstwach lasu. Wzięli udział w zajęciach w Izbie Edukacyjnej "Ogrodówka". Poznali historię Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów oraz spacerując alejkami parku przypałacowego, udali się do kaplicy rodowej książąt Radziwiłłów. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt na Góreczniku, gdzie dzieci przeżyły niezapomniane chwile na Ścieżce Edukacyjnej Owadów wykonanych w powiększeniu. Młodzi turyści zwiedzili zagrodę ze zwierzętami. Była to niezwykła lekcja przyrody. Zajęcia w terenie umożliwiły uczniom pogłębienie wiedzy zdobytej na zajęciach lekcjach.
 
Galeria -zobacz

 

  Szukaj   

 

_____________________

Opieka stomatologiczna

--------------------------------------------

...

.......................................................

______________________

 

______________________

 

Zapisz dziecko
do szkoły

______________________

 

______________________

 

 Egzamin

ósmoklasisty


______________________

 

 

______________________

 

 ______________________

 

Warto zobaczyć

 

 ______________________

 

 ______________________

 

 

 

_____________________

Opieka stomatologiczna

--------------------------------------------

...

.......................................................

______________________

 

______________________

 

Zapisz dziecko
do szkoły

______________________

 

______________________

 

 Egzamin

ósmoklasisty


______________________

 

 

______________________

 

 ______________________

 

Warto zobaczyć

 

 ______________________

 

 ______________________